وبلاگ

کارینودنت-karinodent

شناخت کامپوزیت های کره ای

آنچه در این مقاله می خوانید

کامپوزیت دندان را بشناسیم

 کامپوزیت دنداناز روش های درمان دندانپزشکی است که بسیار پر کاربرد می باشد و در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت از انواع رزین ها است که درجه های متفاوتی دارد .

کامپوزیتی که برای دندان مناسب است دارای ویژگی های خاص باشد و تنها سفید بودن و استحکام معیاری برای استفاده در دندانپزشکی نمی باشد.

کامپوزیت علاوه بر این سفید بودن و استحکام باید قابل پولیش باشد و درخشنده و طبیعی باشد و همچنین به صورت لایه لایه بتوان آن را بازسازی کرد.

کامپوزیت به فرم خمیری هستند و قابلیت انعطاف دارند و همین ویژگی باعث این است که به دندان می توان چسباند.

با استفاده از آن میتوانیم دندان هایی مقاوم داشته باشیم و به زیبایی دهان و دندان خود کمک نماییم و آسیب زیادی را به دندان خود وارد نخواهیم کرد.

کامپوزیت را بعد از معاینات دندانپزشک بدون اینکه احتیاجی یاشد در لابراتور تهیه شود، با توجه به رنگ دندان بیمار و با شرایطی خاص بر روی دندان قرار می گیرد و با تاباندن نور مشخصی آن را سفت و محکم می نمایند و با پولیش به فرم دندان در می آورند و شبیه دیگر دندان های شما می شود.

کامپوزیت دندان همانطور که گفته شد از روش های مناسب ترمیم و زیبایی دندان هاست. اما باید این را بدانید که انجام این روش برای خیلی از مناسب نمی باشد و باید روش های دیگری را برای درمان خود انتخاب نمایند.

کامپوزیت همانند لمینت دندان برای دندان های سالم استفاده می شود و اگر دندان های شما پوسیدگی و یا هر مشکل دیگری داشته باشد از این روش برای خود نمیتوانید استفاده کنید.

شما با مراجعه به دندانپزشک خود اول باید وضعیت دهان و دندانتان را بررسی نمایید و بعد روش مناسبی برای برای ترمیم و زیبایی دندانتان انتخاب کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان چگونه است؟

بعد از انجام کامپوزیت دندان احتیاج است مراقبت هایی را انجام دهید تا عمر کامپوزیت دندان طولانی شود. بعد از گذاشتن کامپوزیت امکان این وجود دارد که دردی را حس کنید و یا هنگام غذا خوردن مشکل داشته باشید اما بعد از مدتی این حالت از میان می رود.

اما بهتر است که بعد انجام کامپوزیت چند روزی را از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری نمایید تا مشکلی ایجاد نشود و بعد از بهبودی کامل میتوانید طبق روال هر چیزی را که دوست دارید بخورید و بیاشامید.

رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار تاثیرگذار است. برای انجام این کار احتیاج نیست کار خارق العاده ای انجام دهید همین مسواک زدن و کشیدن نخ دندان که شاید به نظر ساده برسد کافی است تا دندان هایی زیبا را برای عمر طولانی داشته باشید.

از خوردن نوشیدنی هایی همچون قهوه و نوشابه نمی گوییم پرهیز کنید، اما بعد از خوردن حتما دندان های خود را مسواک بزنید تا آسیبی به رنگ کامپوزیت وارد نشود.

بعضی اوقات رعایت نکردن صحیح مراقبت از دندان ها باعث میشود کامپوزیت دندان ترک بردارد و احتیاج به ترمیم پیدا کند. پس طبق برنامه مداوم هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید تا اگر ایراداتی وجود داشت برطرف شود.

از مسواک نرم استفاده کنید و حداقل سه بار در روز مسواک بزنید و طبق نظر دندانپزشکتان از دهانشویه استفاده نمایید.

با رعایت این موارد میتوانید مطمئن باشید که دندان های سالمی خواهید داشت.

انواع کامپوزیت کره‌ای

کامپوزیت دندان کره ای در مقایسه با کامپوزیت دندان چینی کیفیت بهتری دارد و به علت قیمت مناسب تر نسبت به کامپوزیت سوئیسی یا کامپوزیت دندان آمریکایی با استقبال بیشتری مواجه می‌شود.

برای انتخاب کامپوزیت کره ای باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید و سعی کنید از کامپوزیت دندان که مورد تایید دندانپزشکان و کلینیک های تخصصی است، استفاده کنید.

چون در صورتی که جنس کامپوزیت دندان کره‌ای نامناسب باشد، طول عمر آن بسیار کاهش پیدا کرده و حتی ممکن است سالی یکبار نیاز به ترمیم پیدا کند

این سال‌ها، که استفاده از کامپوزیت‌های دندانی برای انواع روش‌های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی بسیار رایج شده است، کامپوزیت‌های کره‌ای نیز به محصولاتی محبوب و پرمصرف تبدیل شده‌اند. برندهای متعدد کره‌ای در سطح جهان مورد استفاده دندانپزشکان قرار می‌گیرند و در ایران نیز بین محصولات پرکاربرد هستند. اکنون قصد داریم انواع کامپوزیت کره‌ای و کیفیت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین برای مطالعه درباره انواع کامپوزیت های دندانی این مقاله را بخوانید.

کشورهای سازنده کامپوزیت دندان؛ مطالعه درباره کامپوزیت های سوئیسی ، برندهای کامپوزیت آلمانی ، انواع برندهای کامپوزیت آمریکایی

چگونه بهترین جنس کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

1. راحتی در استفاده و لایه گذاری مناسب کامپوزیت

اصلی ترین دلیلی که دندانپزشکان کامپوزیت سوئیسی و آمریکایی را به کامپوزیت‌دندان کره ای یا چینی ترجیح می دهند، این است که رزین کامپوزیت مرغوب اروپایی به راحتی شکل می پذیرد و لایه گذاری و فرم دهی آن بسیار راحت تر است.
این نوع رزین کامپوزیت به ابزارهای دندانپزشکی نمی چسبند و پس از فرم دهی به سرعت با استفاده از نور لیزر سفت میشود.
کامپوزیت دندان مرغوب از برندهای معروف همراه با سرنگ، ابزارهای تزریق و فرم دهی به بازار عرضه می شود که  کار کردن با آن را به مراتب راحت‌تر می‌کند.
بهترین کامپوزیت ونیرها، آنهایی هستند که بدون نیاز به گرم کردن و حرارت دیدن می‌توانند روی دندان شکل بگیرند.

2. سایه رنگ متنوع برای کامپوزیت

کامپوزیت دندان مرغوب با سایه رنگ متنوع تولید می شود و دندانپزشک با استفاده از راهنمای سایه رنگ می تواند بهترین رنگ که با دندانهای طبیعی بیمار مطابقت دارد را انتخاب کند.
کامپوزیت های معروف با کیفیت بالا به نحوی طراحی شده اند که دندانپزشک به راحتی بتواند سایه رنگ آنها را با رنگ دندان طبیعی بیمار هماهنگ کند.
معمولا همراه با کامپوزیت ونیر ها یک پالت رنگ نیز ارائه می‌شود که کار دندانپزشکی را راحت‌تر کرده و امکان انتخاب دقیق رنگ را برای بیمار فراهم می آورد.

3. دوام و طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت های کره ای نیز وجود دارند که با دوام و طول عمر بالایی به بازار عرضه شده اند. این کامپوزیت ونیرهای توانسته اند با کاهش انقباض و افزایش استحکام جنس کامپوزیت با سایر برندهای اروپایی رقابت کنند و در عین حال که قیمت کامپوزیت کره‌ای مناسب تر است بتوانند نتیجه قابل قبولی نیز برای بیمار به ارمغان بیاورد.

4. تنوع کاربرد

کامپوزیت رزین ها در انواع مختلفی تولید می شوند.
به طور کلی سه سایز مختلف برای کامپوزیت ها وجود دارد: کامپوزیت میکروفیل ذرات بسیار کوچکی را شامل می شود که  بسیار درخشان به نظر می‌رسد اما مقاومت کمی دارد.
با به کار بردن ذرات کمی درشت تر کامپوزیت های هیبریدی شکل می گیرند که استحکام بالایی دارند اما قابلیت پولیش کردن آنها کمتر است و در نهایت درخشندگی کم ایجاد می‌کند.
اما بهترین نوع کامپوزیت که با تکنولوژی پیشرفته ساخته می‌شود، کامپوزیت دندان نانوهیبرید است که معمولاً با نام یونیورسال شناخته می‌شود.
کامپوزیت دندان نانوهیبرید از لحاظ زیبایی، مقاومت در برابر سایش و قابلیت پولیش کردن نسبت به سایر کامپوزیت ها مزایای بیشتری دارد.
در رزین کامپوزیت نانوهیبرید از انواع فیلرهای با ذرات بسیار کوچک استفاده شده که صاف بودن و درخشندگی بیشتری ایجاد می کنند در عین حال ذرات بزرگتر موجود در ماتریس رزین، استحکام و دوام کامپوزیت دندان را افزایش می دهد

کامپوزیت دندان کره ای دنفیل فلو ساخت شرکت UC Dental

شرکت یوسی دنتال (UC Dental) یک شرکت تولید کننده تجهیزات و مواد دندانپزشکی است که یکی از محصولات آن کامپوزیت‌های دندانی بوده و در این زمینه شهرت خوبی نیز دارد. این شرکت با درپیش گرفتن سیاست عرضه با قیمت مناسب‌تر سعی به رقابت با کامپوزیت‌های معتبر اروپایی و کامپوزیت های ژاپنی دارد و البته با این سیاست توانسته بازار خوبی مهیا کند.

این کامپوزیت کره‌ای را با نام Denfil flow در ایران می‌شناسیم. این کامپوزیت که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد در آمریکا و اروپا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شرکت از سال ۲۰۰۵ کامپوزیت‌های خود را در بازار عرضه کرده است و درخال حاضر این محصولات خود را با تنوع خوبی تولید می‌کند. در ادامه برخی مدل‌های کامپوزیت‌های یوسی دنتال را بررسی می‌کنیم.

کامپوزیت دندان کره‌ای دنفیل فلو Vericom Flowable

این نوع کامپوزیت کره‌ای از نوع رزین کامپوزیت است که از فیلرهای میکروهیبریدی بهره می‌برد. این مدل کامپوزیت ویرکام از جریان رادیواکتیو سبک بهره می‌برد که به آن انقباض کم و خواص مکانیکی خوبی می‌دهد. از ویژگی‌های این کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* امکان استفاده از آن در حفره‌های باریک و عمیق
* امکان استفاده از آن در ترمیم پوسیدگی‌های مستقیم کلاس ۳و۴و۵
* امکان استفاده از آن به‌عنوان لاینر در پوسیدگی های کلاس ۱و۲
* امکان استفاده از آن به‌عنوان ماده ترمیمی در قسمت های آسیب دیده پرکردگی های غیر مستقیم

 

کارینودنت

 

کاربرد به عنوان فیشورسیلانت

این کامپوزیت برای ترمیم پوسیدگی‌های کلاسA1 ، A2 ، A3 مناسب بوده و کاربرد دارد. طبیعی بودن و هماهنگی این نوع کامپوزیت با مینای دندان نیز امتیاز قابل قبولی می‌گیرد.

کامپوزیت کره‌ای هیبرید دنتال میکرو دنفیل (Vericom DenFil Micro Dental Hybrid)

این مدل کامپوزیت دندان کره‌ای نوعی دیگر از کامپوزیت‌های میکروهیبربدی برپایه رزین است که جهت ترمیم‌های خلفی و قدامی، اسپلینت کردن و کور بیلداپ مناسب ارزیابی می‌شود. همچنین در این کامپوزیت حداقل رساندن انقباض پلیمریزاسیون توسط پرکننده‌های غیر آلی باعث شده است که کار کردن با آن بسیار ساده‌تر و راحت‌تر باشد.

ترکیبات موجود در این نوع کامپوزیت استحکام و مقاومت در برابر سایش آن را بالا برده و ویسکوزیته بهینه آن باعث راحت‌تر شدن کاربرد و رادیو اپسیته بالا شده است.

دیگر مزایا این کامپوزیت عبارتند از:

  • استحکام عالی و هندلینگ آسان
  • پولیش‌پذیری فوق‌العاده
  • این کامپوزیت میکروهیبرید به ابزار نمی‌چسبد و تراکم و سیالیت مطلوبش کمک می‌کند که کاملا با دیوارهای کانال ریشه منطبق شود.

کامپوزیت کره‌ای B&E composite

شرکت B&E کره یکی دیگر از تولید کنندگان کامپوزیت کره‌ای است که سابقه‌ای چندان طولانی در این حوزه ندارد اما در همین زمان کم توانسته بازار خوبی را در جهان کسب کند. این برند که تولید کننده تخصصی مواد و تجهیزات دندانپزشکی است. از این برند دو نمونه شناخته شده‌تر در بازار وجود دارد که عبارتند از:

کامپوزیت دندان کره ای xs-Fil
کامپوزیت دندان کره ای xs-Fil
خصوصیات این کامپوزیت نانوهیبریدی یونیورسال آن را برای ترمیم‌های خلفی و قدامی مناسب کرده است. کامپوزیت xs-fil از پالیش پذیری مناسبی بهره می‌برد و همچنین دارای پایداری و مقامت خوبی است. ضمن اینکه کیفیت کامپوزیت کمک می‌کند تا ترمیم‌های صورت گرفته با آن بسیار طبیعی به‌نظر برسند.

از دیگر ویژگی‌های این کامپوزیت کره‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمترین ایجاد حساسیت درمان

استحکام و مقاومت بالا
تطبیق پذیری مناسب با مینای دندان در هر قسمت از دندان
انقباض پایین در زمان پلیمریزاسیون
پولیش پذیری بالا و بسیار راحت برای سطح ونیر کامپوزیت
طول عمر و دوام بالا
این کامپوزیت کره‌ای را می‌توان برای ترمیم های غیر مستقیم شامل اینله، آنله و ونیر نیز استفاده کرد. بنابراین کابردهای متعدد را نیز باید از دیگر مزایای آن دانست.

کامپوزیت کره‌ای B&E flow

این کامپوزیت فلو مناسب برای ترم‌های دندانی مانند پوسیدگی دهانه، فرسایش ریشه، ضایعات V شکل، پر کردن با تهاجم کم در حفره های کلاس ۱،۲و ۳ مناسب است. از آن برای اصلاح نقص‌های مینای دندان نیز استفاده می‌کنند. این کامپوزیت به خوبی درون شیارها نفوذ می‌کند و درنتیجه شاهد شکستگی آن نخواهیم بود.

این مدل کامپوزیت برای اصلاح‌های کوچکِ شکل و رنگ مینا گزینه بسیار خوبی است و استحکام مناسبش در مقابل نیروهای جونده قابلیت آن را در ترمیم‌های مختلف افزایش می‌دهد.

از مزایای این کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر گذاری و دسترسی به نواحی سخت دندان
قابلیت پرتو پذیری بالا و ترمیم آسان
قابلیت پو.لیش پذیری مناسب
سازگاری زیستی برخلاف آمالگام ها
مقاومت و ماندگاری بالا
این کامپوزیت که دارای ذرات پرکننده متوسط است، شرایط خوبی برای کار دندانپزشک فراهم می‌کند و کار کردن با آن آسان ارزیابی می‌شود. کلاس‌های رنگ این کامپوزیت شامل A1 , A2 , A3 است.

کامپوزیت‌های کره‌ای برند B&E باوجود ایتکه تنها از سال ۲۰۱۳ وارد بازار شده‌اند، اکنون کاربردهای متعددی در دندانپزشکی دارند.

بهترین برندهای کامپوزیت دندان را در این مقاله به صورت جامع بررسی کرده ایم.

کامپوزیت کره‌ای دنتکیست

شرکت کره‌ای دنتکیست که از سال ۲۰۰۰ مشغول به تولید انواع محصولات و تجهیزات دنداپزشکی است را می‌توان یکی از شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های تولید کننده در این حوزه دانست. کامپوزیت‌های تولید شده در این برند نیز کیفیت بالایی دارند و به‌طور کلی در دو نوع رزین کامپوزیت استاندارد و رزین کامپوزیت Flowable ساخته می‌شوند. اکنون به بررسی این دو نوع کامپوزیت می‌پردازیم:

کامپوزیدنتکیستت کره‌ای

کامپوزیت دندان کره‌ای Charmfil Flow

از ویژگی‌های مهم این نوع کامپوزیت برند دنتکیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انقباض بسیار کم
استحکام فوق العاده بالا
سایه های متنوع رنگ
هماهنگ با دندان طبیعی
فرم‌پذیری راحت
رادیو پک بودن
این مدل کامپوزیت دنتکیست که از نوع فلو است، کار را برای دندانپزشک بسیار ساده کرده و دردسرهای بیمار را کاهش می‌دهد.

کامپوزیت کره ای Charmfil Plus

نوع رزین کامپوزیت کمپانی دنتکیست از انواع میکروهیبرید است و سرعت عمل را برای دندانپزشک بسیار بالا می‌برد. از دیگر مزایای این کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت پر کردن حفرات کوچک
انقباض کم
عدم چسبندگی به ابزارها
رادیوپک بودن
قابلیت چسبندگی مناسب به مینای دندان
قابلیت پولیشینگ مناسب
پایداری رنگ بالا
استحکام و مقاومت بالای این کامپوزیت همچنین سازگار بودن با بافت دهان و دندان و هماهنگ شدن رنگ آن با دندان های طبیعی از دیگر ویژگی‌هایش محسوب می‌شود.

کامپوزیت‌ها شرکت دنتکیست از کیفیت و مقاومت خوبی بهره می‌برند اما معمولا برای ترمیم‌های زیبایی از آن‌ها استفاده نمی‌شود و بیشتر در ترمیم‌های پوسیدگی کاربرد دارند.

سخن پایانی کارینودنت

کامپوزیت‌های کره‌ای، به‌طور کلی موادی مقرون به‌صرفه و باقیمت مناسب نسبت به کیفیت‌شان محسوب می‌شوند. باید گفت انواع کامپوزیت کره‌ای، از نظر کیفیت در رده‌ای پایین‌تر از انواع کامپوزیت ژاپنی یا انواع کامپوزیت اروپایی قرار می‌گیرند، اما به‌دلیل قیمت مناسب‌تر مورد استقبال هستند. کار با کامپوزیت کره‌ای درواقع می‌تواند درمانی با کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب را به بیمار ارائه کند و قیمت بالای درمان‌ها و مواد دندان‌پزشکی این مزیت را مهم و مورد اهمیت می‌سازد. همچنین در سایت فروش مواد دندانپزشکی کاربنودنت انواع برندهای کامپوزیت دندان و سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت آنلاین و با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

جمع بندی

کامپوزیت دندان کره ای با توجه به قیمت مناسب تری که نسبت به کامپوزیت ونیر های اروپایی و آمریکایی دارد می تواند انتخاب مناسبی برای افرادی که بودجه محدودی دارند باشد با این وجود برای انتخاب کامپوزیت کره ای باید به با کیفیت بودن و مرغوب بودن جنس آن دقت کنید. از برندهای مشهور کامپوزیت دندان کره ای که می توانید به آنها اعتماد کنید دنفیل فلو و دنتیس کره هستند که انواع مختلفی از رزین کامپوزیت آنها در حال حاضر توسط دندانپزشکان و کلینیک های تخصصی استفاده می شود.
جدید ترین مطالب
سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
حساب من
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید